KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308071
nr 1230 8071
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, "Stockholm", 1931, Båtar vid Årstaviken, Signerad. Olja på duk, 46x55
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 21 januari 2019
kl 19:46:49
9/1 00:28:42
21 jan
Stockholm
Läs mer om Stockholm